info@mkv.com.tr +90 545 290 7500

Zirai ilaçlar üretiminden tüketimine kadar takip edilebilecek!

Yerli bir firma tarafından geliştirilen yazılım sayesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zirai ilaçları üretimden çiftçinin kullanımına kadar geçen bütün süreçleri takip edebilecek.

MKV Danışmanlık ve Duba Elektronik ile stratejik işbirliği yapan Vistratek firmasının ODTÜ Teknokent’te Türk mühendislerle geliştirdiği BİTKOSİS isimli yazılım ve otomasyon sistemi vatandaşların tükettiği gıda ürünlerindeki ilaç kalıntısı (pestisit) miktarını minimum düzeye düşürmeyi sağlayacak. Yazılım sayesinde bakanlığın zirai ilaçların üretimden çiftçinin kullanımına kadar geçen bütün süreçleri takip ettiğini dile getiren Vistratek Genel Müdürü Fatih Ömrüuzun, zirai ilaçlara üretim aşamasında karekodlu kimlik bilgisi verdiklerini anlattı. Karekodun bakanlık sistemine entegrasyonu sayesinde zirai ilaç satan bayilerin de çiftçiye verdikleri ilaçların tüm adımlarının Bakanlık tarafından izlenebildiğini söyleyen Ömrüuzun, “Buna ek olarak sistem karekod yardımıyla üretici, toptancı ve bayilerin stok yönetimlerini de kolaylaştırıyor. Ürünlerin illegal kullanımının önüne geçiyor” dedi. Zirai ilaçlardaki karekod yazılım sayesinde üreticilerin, toptancıların ve bayilerin aldıkları ya da kullandıkları ilaçların miktarlarını gerçek zamanlı olarak Bakanlığın sistemine gönderebildiklerini ifade eden Ömrüuzun, “Böylece zirai ilaçlar üretildiği andan itibaren Bakanlık kontrolü ve denetimine tabii olacak. Yazılım ile zirai ilaçların bayilerden çiftçilere satılması da tablet bilgisayarlar aracılığıyla Bakanlık tarafından anlık izlenecek. Gerçek zamanlı sorgulamalar ile çiftçiler ihtiyacı olandan fazla zirai ilaç ürününü satın alamayacak” diye konuştu.

Gıda güvenliğini artıracak yerli yazılım geliştirildi

Visratek firması, bitki koruma ürünlerinin üretimden çiftçiye gidene kadar bakanlık denetiminde olmasını sağlayacak bir yazılım geliştirdi.

Gıda güvenliğini öncelikli programı haline getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına zirai ilaçlar hakkında bir destek de yerli firmalardan geldi. Konu hakkında bir yazılım geliştiren Visratek firması, bitki koruma ürünlerinin üretimden çiftçiye gidene kadar Bakanlık denetiminde olmasını sağlayacak. Böylece vatandaşın tükettiği gıda ürünündeki ilaç kalıntısı, pestisit minimuma inecek.

TÜM ADIMLARA TAKİP

MKV Danışmanlık ve Duba Elektronik’le stratejik işbirliği yapan Visratek firması sisteme üretici, bayi ve toptancı gibi tüm paydaşların entegrasyonu için “bitkosis” isimli bir yazılım ve otomosyon sistemi geliştirdi. ODTÜ Teknokent bünyesinde Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem hakkında bilgi veren Visratek Genel Müdürü Fatih Ömrüuzun, “Tüm ürünleri üretim aşamasında benzersiz kimlik bilgisi içeren karekodlarla etiketliyoruz. Bu sayede, üretim otomasyonundan bayi tarafından çiftçiye satışına kadar tüm adımları Bakanlık takip edebiliyor” dedi.

Pilot üretici seçildi

Yazılım sayesinde çiftçiler ihtiyacı olandan fazla bitki koruma ürününü satın alamayacak. Örneğin 10 dönüm için ne kadar ürün gerekiyorsa ondan fazla miktarda alım yapamayacak. Böylece tüketiciler ilaç kalıntılı ürün yemeyecek. Geliştirilen otomasyon sistemiyle Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi’ne entegre olarak üretim gerçekleştiren Mersinli bir tesis, pilot üretici seçildi.

Gıdada ilaç kalıntısı yerli karekod ile takip edilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda güvenliği için hayata geçirdiği Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi (BKÜTS) altyapısına yerli firmalardan da destek geldi

Visratek firması, ODTÜ Teknokent bünyesinde Türk mühendislerle birlikte “Bitkosis” isimli bir yazılım ve otomasyon sistemi geliştirdi. “Bitkosis” ile bitki koruma ürünleri, çiftçiye ulaşana kadar bakanlık takibinde olacak.
Visratek Genel Müdürü Fatih Ömrüuzun, “Üretim aşamasında ürünleri karekodlarla etiketliyoruz. Karekod üzerinden bakanlık tüm adımları takip edebiliyor.
Sistem, üretici, toptancı ve bayilerin stok yönetimini kolaylaştırıp illegal kullanımların önüne geçiyor” diye konuştu. Sistem ile çiftçilerin ihtiyaçtan fazla zirai ilaç satın almasının da önününe geçileceğini vurgulayan Ömrüuzun, “Çiftçinin ekim yaptığı alana bakılacak, örneğin 10 dönüm için ne kadar zirai ilaç gerekiyorsa o kadarı için satış yapılacak.
Böylece, vatandaşların tükettikleri gıdaların güvenilir olması sağlanacak” dedi.

(Habertürk/ Esra Nehir)