Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi

Gıda güvenliği sorununun çözümüne yönelik T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Bitki Koruma Ürünleri Takip Programı, bitki ve bitkisel ürünlerde kalıntı probleminin önlenmesi için bitki koruma ürünlerinin üretim aşamasından son kullanıcıya kadar geçen tüm süreçlerde izlenebilmesini, takibini, kontrolünü ve böylece bitki koruma ürünlerinin tavsiye dışı kullanımının önlenmesini amaçlıyor.

MKV Bilişim, Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi projesi kapsamında; üretici, ithalatçı, toptancı ve bayiler için bitki koruma ürünlerinin izlenebilirliğinin sağlanması ve bakanlık bildirimlerinin oluşturulmasına yönelik donanım ve yazılım çözümleri geliştiriyor.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi, karekodlarla izlenebilirliği sağlanmış bitki koruma ürünlerinin üretim veya ithalattan başlayarak son kullanıcıya kadar geçtiği her noktadan takibini sağlamak üzere kurulmuş bir otomasyon sistemidir.

Bu sistem, Türkiye’de bitki koruma ürünlerinin ambalajlanmış her bir adetinin izlenmesi için kurulan bir altyapıyı tanımlamaktadır. Karekod kullanımı ile bitki koruma ürünlerinin ambalajlanarak tekil hale getirilmiş her bir adetinin geçtiği her noktadan yapılan bildirimler ile elde edilen hareket bilgisi kullanılarak bitki koruma ürünlerinin izlenebilirliği sağlanmaktadır.

Bitkisel üretim yapan kişilerin bitki koruma ürünlerine güvenle erişiminin sağlanması için bitki koruma ürünlerinin konumunu takip etmek mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle piyasadaki tüm bitki koruma ürünleri üretimden tüketime tüm aşamalarda yapılacak bildirimlerle izlenir. Bu şekilde sahte, kaçak ve her türlü yasadışı bitki koruma ürününün satışı engellenmiş ve kullanımı kontrol atına alınmış olur. Stok durumları izlenebildiğinden bitki koruma ürünleri gerektiğinde piyasadan kolaylıkla toplatılabilir.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi, bitki koruma ürünlerinin sahteciliğe karşı korunması ve güvenlik amacıyla takip edilmesini sağlar. Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi, üretici, ithalatçı depo, toptancı ve bayilerden alınan bildirimler ile bir bitki koruma ürününün ilgili mevzuata uygun bir şekilde satılmasını ve kontrolünü yapacaktır.