RFID Nedir?

İmalat hattından çıkan ve tedarik zincirlerinde dolaşıma giren ürünlerin izlenmesi ile depo / stok yönetimi, hem zaman alan, hem de maliyetli süreçler. Bu süreçlerin maliyetten ve zamandan tasarruf edilerek daha karlı bir şekilde yönetilebilmesi için günümüzde kullanılan en etkin sistem, Radyo Frekanslı Tanıma Sistemi (RFID) olarak adlandırılıyor.

Tedarik zincirlerinin yanı sıra stok takibinin ve yönetiminin daha az çalışan ile daha kısa sürede yapılabilmesi, aynı zamanda fire oranlarının azaltılması ve müşteri davranışlarının da izlenebilmesini sağlayan RFID sistemlerin kullanımı, maliyetlerinin de düşmesi ile son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşıyor.


MKV Bilişim RFID Sistemleri

Endüstriyel otomasyon, ürün takip ve kodlama sistemlerinin geliştirilmesinde uzmanlaşan MKV Bilişim, %100 Türk tasarımı olan RFID teknolojisi temelli depo / stok takip sistemlerinin anahtar teslim olarak kurulumunu yapıyor.

RFID Teknolojisinin Sağladığı Avantajlar

RFID etiketinin okunabilmesi için okuyucunun, barkod temelli sistemlerdeki gibi görüş alanı içinde değil, etki alanı içinde olması yeterlidir. Yüksek miktarda veri depolayabilen RFID etiketleri, toplu halde, hatasız ve hızlı bir şekilde okunabilmekte, RFID okuyucuları sayesinde veri iletişimini uzak mesafelerden sağlayabilmektedir. RFID temelli sistemlerde, gerçek zamanlı stok ve lojistik bilgisi; üretici, tedarikçi, dağıtıcı ve perakendeci tarafından zincirin her aşamasında paylaşılmaktadır.

Örneğin bir deponun stokları RFID sistemleri yardımı ile takip edildiğinde; depo içerisinde saklanan ürünlerin yanı sıra bunların muhafaza edildiği koli ve ambalajları üzerine RFID etiketleri uygulanmakta, bu etiketler deponun çeşitli noktalarına yerleştirilen antenler yardımı ile rahatlıkla okunup dijital bir veritabanına aktarılabilmektedir. Böylelikle mevcut stoklar son derece hızlı bir şekilde, ilave personele ihtiyaç duymadan, gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir.


RFID Sistemi nasıl çalışır?